Peteliškių istorija: nuo karininko aksesuaro iki seksualumo simbolio

Šiandien „PlayBoy” žurnalų viršelius puošia gražuolės pasipuošusios peteliškėmis. Tačiau taip buvo ne visuomet. XVII amžiuje Liudvikas XIII šiuo aksesuaru norėjo padailinti dvaro karininkų uniformas ir tai tapo sensacija. Akivaizdu, kad Paryžiaus madomis sekė visi kurie tik išgalėjo.

Švietimo epocha

XVII amžiuje peteliškės vyrams buvo ne tik dvarininkų tarpe populiarus aprangos elementas, tačiau ir žemesnių sluoksnių pamėgta drabužių detalė. Tuo metu buvo madingos juodos arba baltos ir itin didelės peteliškės vyrams. Pamažu praktiškumas nugalėjo ir po akivaizdžios ir nesėkmingos kovos peteliškės vyrams buvo primirštos. Į jų vietą atėjo kaklaraištis.

Kova su kaklaraiščiu

Peteliškės vyrams užleido vietą kaklaraiščiui. Kartais mokyklose arba darželinukų tarpe pasirodydavo peteliškės vaikams, tačiau tai taip pat greitai būdavo pamirštama, kaip vakarykštis oras. Todėl akivaizdžiai pralaimint šią kovą labai nukrito peteliškės kaina. Šiuo aksesuaru puošdavosi tik rašytojai, gydytojai bei kiti inteligentai.

Renesansas

Tikrasis šio aksesuaro renesansas prasidėjo seksualioms merginoms ryšėti ranku darbo peteliškes ir taip pozuoti žurnalų viršeliams. Ši aprangos detalė tapo jau nebe vyrų sritis. Vyriškos varlytes Vilniuje turėjo įsileisti ir moteriškų spalvų bei grakščių modelių.

Kitas renesansą pažadinęs aspektas – praktiškumas. Peteliškes Vilniuje, Kaune ar kitur yra vyro elegancijos ir unikalumo išraiška. Tai stilingų vyrų pasirinkimas. Beje daugelis šių vyrų įvardija dar vieną privalumą – praktiškumas. Varlytes vyrams Kaune ir visoje Lietuvoje yra praktiškas pasirinkimas lyginant su nuobodžiais kaklaraiščiais. Mat jos nesiglamžo, neužima daug vietos. Juolab taip dažnai keičiantis madoms peteliškių modeliai nesikeičia per amžius.

Kita vertus, varlytės tinka prie bet kurios išvaizdos, ūgio ir sudėjimo vyrų. Prašauti neįmanoma, o padovanoti dovanų kolegai ar šeimos nariui, draugui – sveikintina.

Pabaigai būtina pridurti, kad šios aprangos detalės pasirinkimas toks platus, jog nepaisant kur jos ieškosite, t.y. peteliškės vyrams Vilnius ar peteliškės Kaune, tikrai atrasite akį traukiančią peteliškę. Yra peteliškių, kurios ryšimos, norint reklamuoti kažkokią prekę. Išskirtiniais raštais ir spalvomis išmarginta peteliškė gali tapti Jūsų prekinio ženklo ar įmonės simboliu.