Savarankiškai gyventi pradėjusioms merginoms yra juokas išmokti naudotis skalbimo mašina. Vėliau išmokstama stebėti įspėjimus ant drabužių etikečių, rūšiuoti juos skalbimui pagal audinius, spalvą ir t.t. Tačiau ne visada išmokstama, kad šiandien daugybė valymo medžiagų ir skalbimo skysčų, miltelių bei minkštiklių yra gaminami su daugybe žalingų cheminių medžiagų, kurios vėliau sukelia mums nemažai ligų, jei kyla klausimai, kodėl beria alkūnes, rankas bei kitas kūno vietas, tai gali būti alergija nuo cheminių medžiagų
Štai pavojingiausios žmogui cheminės medžiagos, naudojamos skalbimo priemonių gamyboje:
- PAM (paviršiaus aktyviosios medžiagos) – tai dažniausia skalbiklių sudedamoji dalis, kurios esmė – dėmių ištraukimas iš audinio. Šių skalbimo priemonių sudedamoji dalis – fosfatai, kurie minkština vandenį, tačiau ir alergizuoja.
- Chloro junginiai, karbonitai, vandenilio peroksidas. Šios medžiagos balina audinius ir yra labai nuodingos, net gi sukeliančios vėžį, nevaisingumą moterims, kvėpavimo takų ligas ir t.t. Tad neklauskite, kodėl beria alkūnes ar rankas, ir pamąstykite apie dar didesnę šių skalbiklių žalą jūsų organizmui.
Šių toksinių medžiagų poveikis gali būti įvairus: vargina bėrimai, sausėja oda, jaučiamas sunkumas kvėpavimo takuose, o chloro junginiai linkę kauptis ir nesuirti daug metų. Tad būtinai venkite šių balinimo priemonių – geriau rinkitės bechlorius audinių baliklius ir dėmes šalinančias priemones.
Vienintelis būdas išvengti nuodijimosi toksinėmis medžiagomis, esančiose skalbikliuose – tai skaityti jų etiketes su sudėtimi. Taip pat galime šiek tiek nuraminti, ES kelia ir vis didina reikalavimus bei cheminių medžiagų apribojimus tokiuose produktuose, tačiau vis tiek verčiau rinktis ne itin veiksmingą, tačiau žalingą skalbimo priemonę, o ekologišką ir organizmui draugišką skalbiklį. Juk visada neįveikiamą dėmę galima nunešti į profesionalias valyklas, kur ji bus saugiai išimta ir išvalyta.